|


|


|

Kars Lojistik Merkez'de Saha Çalışması Yapıldı...

Kars Lojistik Merkez’de saha çalışması yapıldı.

Kars Lojistik Merkez'de Saha Çalışması Yapıldı... Haberler

Kars Lojistik Merkez’de saha çalışması yapıldı.


Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu hattının devreye girmesiyle birlikte açılması planlanan Lojistik Merkezle ilgili Bakanlıktan gelen bir heyet, Kars Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Müdürü Filiz Çalış ve firma görevlileriyle birlikte saha çalışması yaptıkları bölgede geniş çaplı incelemelerde bulundular,

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları tarafından Lojistik Merkezin yeni uygulama projesinin, 10 gün önce yapılmasının ardından, ilgili yüklenici firma, Bakanlık yetkilileriyle Kars’a gelerek bölgede sondaj ve etüt faaliyetlerine başladı.

Mevcut sanayi bölgesi ile ikinci organize sanayi bölgesi arasında, Paşaçayır Mahallesi yolundan Çimento Fabrikasına doğru olan alanda kurulacak olan Lojistik Merkezin 10 gün önce uygulama projesinin yapıldığı ardından da bakanlık ve firma yetkililerinin Kars’a geldiği öğrenildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan OSB Müdürü Filiz Çalış, “Kars Lojistik Merkez ve Demiryolu bağlantısı uygulama projelerinin yüklenici firması olan Ataç Mühendislik ve Ulaştırma Bakanlığı personelleriyle birlikte Lojistik Merkezi’nin saha gezisindeyiz. Söz konusu firmayla 9 Nisan’da sözleşme imzalandı, yer teslimi de 24 Nisan’da yapıldı. Lojistik Merkez 30 bin hektar alan üzerinde konuşlandırılacak. Bu gezi de yer tesliminden sonra yapılan ilk saha gezisidir. 4 Bakanlık yetkilisi ve 3 firma görevlisiyle bu saha gezisini gerçekleştiriyoruz. Bizlerde OSB olarak teknik destekte bulunuyoruz.” dedi.

KARS LOJİSTİK MERKEZ
  • Kars Lojistik Merkezi ve Demiryolu bağlantısı uygulama projeleri hazırlama işine ait sözleşme 09/04/2015 tarihinde yüklenici firma Atac Mühendislik ile imzalanmış olup yüklenici firmaya yer teslimi 24/04/2015 tarihinde yapılmıştır. Firma yetkilileri ve TCDD Genel müdürlüğü personelleri ve OSB Müdürü Filiz ÇALIŞ ve personelleri tarafından yer teslim tarihinden sonra Lojistik merkezinin kurulacağı yerin ilk saha gezisi yapılmıştır.
  • Lojistik Merkezinin Demiryolu Bağlantısı Çevre Yolu altından geçen demiryolundan (KM:1360+434.37) ayrılarak, Üniversite Sahası içerisinden geçerek 6 km’lik bir hat ile sağlanması planlanmaktadır.
  • Lojistik Merkezinin içerisine gelen demiryolu hattından bir ayrım ile Çimento Fabrikasına ulaşım sağlanacaktır.
  • Yükleme işlemleri için ise 5 Adet Demiryolu Hattı Lojistik Merkezinin girişinden ayrılarak Yükleme Sahasına gitmesi planlanmaktadır.