|


|


|

OSB Toplantısı Sayın Valimizin Başkanlığında Yapıldı...

Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Toplantısı, Valimiz Sayın Rahmi Doğan’ın başkanlığında yapıldı.

OSB Toplantısı Sayın Valimizin Başkanlığında Yapıldı... Haberler

Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Toplantısı, Valimiz Sayın Rahmi Doğan’ın başkanlığında yapıldı.  

Valilik Makamında yapılan toplantıya, yönetim kurulu üyeleri; Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, İl Genel Meclis Başkanı Necati Dallı, Kars Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fahri Öteğen, Muzaffer Sangu, OSB Müdürü Filiz Çalış ve Organize Sanayi Bölgesi’nden yer tahsisi talebinde bulunan yatırımcılar katıldı. 

Valimiz Sayın Rahmi Doğan yaptığı açıklamada:  “4 bin 400 metrekareden başlayıp 8 bin metrekareye kadar olan parsellerimiz var. Bizim şuan birinci Organize Sanayi Bölgesindeki boş alan yerlerine gerçek yatırımcı bulmaya çalışacağız. Yaklaşık 4,5-5 saatlik bir toplantı olacak. Yatırımcılara belirli saatler verildi. Zamanı gelen yatırımcı burada 10-15 dakikalık sunumunu yapacak ve sunum sonunda biz de kararımızı vereceğiz. Başvuru sahiplerinden kim çok istihdam oluşturacaksa, kim yatırımını hızlı yapacaksa, kim ciddi yatırımcı ise onlara bakacağız. Bizim kriterimiz belli, açık ve net. Yatırım yapmak isteyen yatırımcıyla beraber yürüyeceğiz, beraber koşacağız. Çalışacak adamla işimiz var.” dedi.

Yer tahsisi taleplerinin sadece Kars’tan değil il dışından da olduğunu belirten Sayın Valimiz: “Bu yeni bir uygulama. Bugüne kadar Ankara’da dosya üzerinden karar veriliyordu, ama talebin fazla olmuş olması, müteşebbis heyet hep beraber geçen günkü toplantıda karar verdik; yatırımcı ile bizzat yüz yüze görüşelim istedik. Bize anlatsın, sonra kararlarını verelim istedik. Doğru yatırımcıyı bulmaya çalışıyoruz. Yani burada işin esası; doğru yatırımcı, gerçek yatırımcı, yatırım yapmak isteyen yatırımcıyı bulmaya çalışıyoruz. ‘Kredi alayım, arka taraftan başka bir yerimiz olsun sonra bakarız, Türkiye’de farklı gelişmeler oluyor’ mantığında olanla işimiz yok. Derler ya; ‘Devletten alacağın varsa ilk günden al vermekten vazgeçebilir, vereceğin varsa son gün almaktan vazgeçer’ öyle bir şey yok bizde. Adam gelecek projesini anlatacak bize bakacağız, dinleyeceğiz ve kararımızı vereceğiz. Yatırım yapmak isteyene yer çok. Allaha şükür her tarafta yerimiz var. Yeter ki yatırım gelsin, yapacağız.” ifadesini kullandı. 

Tahsis edilecek yerlerin daha önce tahsislerinin yapıldığını ancak bazı yatırımcıların terörü bahane ederek yatırım yapmadıkları için tahsislerin iptal edildiğini belirten Sayın Valimiz: “Madem yatırım yapmadınız sizden buraları alıyoruz dedik ve aldık. İlimizde terör olmadığının garantisi benim. Kars’ın her yeri huzurludur, güvenlidir. Şimdi yeni yatırımcıya bunları vereceğiz.” şeklinde konuştu.[25.11.2016]